2019. december 9., hétfő

Gégemetszés után Kossuth díj - Garas Dezső


A Kossuth díjas és Jászai Mari díjas színész 1934. december 9-én született Budapesten. Az, hogy végül élete és pályája kiteljesedhetett és elkápráztathatott minket színházban és filmen, csak perceken múlott.

Történt egyszer, még 1944 telén, hogy a tíz éves kisfiút, bizonyos Grósz Dezsőt strúmával megműtötték. A műtét sikerült, ám valami mégsem volt tökéletes, mert a kis Dezső légzése a kórteremben leállt. A műtőbe akarták vinni, de erre már nem volt idő, és az orvos ott helyben, a kórteremben gégemetszést hajtott végre rajta. Amivel az életét megmentette, ugyanakkor a sebtében elvégzett beavatkozásban megsérültek a hangszálai is, ezért később, már színész korában nagyon vigyáznia kellett a hangjára.




A szerelemgyerek
Garas Dezső a legtöbbször azt mondta magáról, hogy ő egy igazi szerelemgyerek. Édesapja zsidó származású volt, míg a felső középosztályba tartozó édesanyjának a felmenői között pedig katolikus főpapok is voltak. Így aztán az érdekházasságnak még csak a látszata sem állhatott fenn.

A holokausztot édesanyja katolikus vallását felvéve sikerült túlélnie. A háborút követően az iskolái befejezése után a Színművészeti Főiskolára jelentkezett, amelyet sikerrel el is végzett. Abban az időben az volt a szokás, hogy a frissen végzett színészek valamelyik vidéki színházba kaptak szerződést és ott kezdték el a pályájukat. Pár kiugróan nagy tehetséget azonban, mintegy kivételként, a fővárosban tartottak a legnevesebb színi direktorok. Többek között Garas Dezsőt is, akit egyenesen Major Tamás, a Nemzeti Színház nagy hatalmú igazgatója és színészóriása – mert meggyőződéses kommunista mivolta ellenére az volt – szerződtetett le. Aztán jött a Madách Színház, a Katona József Színház, a Vígszínház és 2004-től újra a Nemzeti Színház, hogy csak a legnagyobbakat említsem.




A színész
Számos feledhetetlen előadásban csodálhattuk meg élete során, olyan híres szerzők darabjaiban játszott főszerepeket, mint Shakespeare, Moliére, Dosztojevszkij, Neil Simon, Rejtő Jenő, Molnár Ferenc vagy Madách Imre. A szerepeinek listája olyan hosszú lenne – és annyi volt közülük a kiemelkedő -, hogy meg sem kísérlem felsorolni mindet. Szerencsére a youtube is megőrzött párat közülük. Mert az interneten jót is talál az ember, ha van rá igénye.

És nem hagyhatom ki a filmeket sem. A lista hosszú, de a legemlékezetesebbeket közülük – legalábbis, ami számomra az volt - azért érdemes felsorolni. Az első és legemlékezetesebb filmélményeim egyike, a régi idők focijában Minarik Ede, a mosodás figurája volt, mert kell egy csapat! Aztán egy régi, téli szüneti emlékem az Abigélben a Kőnig tanár úr szerepében látott alakítása, majd egy kicsit később Stók Edeként csodáltam a Ripacsokban.

Egy idő után már nem csak játszott, hanem rendezett is. Az általa rendezett darabokban pedig a tehetsége egy másik oldalát ismerhettük meg, és ismét csak nem kellett csalatkoznunk.
Pályafutása során számos díjat kapott, többek között olyan kitüntetésekkel díjazta a szakma és a döntéshozók, mint a Kossuth díj, a Jászai Mari díj, a Prima Primissima díj, vagy a magyar államtól kapott magas kitüntetések. Emellett örökös tagja volt a Hallhatatlanok Társulatának.







A magánélet
Felesége Böszörményi Nagy Ágnes. Gyermekei, Garas Dániel operatőr és Garas Klára producer. Bár színpadon nyújtott teljesítményéből a közönség nem érezhetett semmit, már halála előtt hosszú idővel súlyos beteg volt. Vesebetegségének következtében már jó ideje dialízis kezelésre szorult, mégis bízott a felépülésében. 2011. december 20-án egyik legjobb barátja, Törőcsik Mari kérésére a Nemzeti Színházban még eljátszotta a Jó estét nyár, jó estét szerelem című musical apa szerepét. Tíz nappal később, a családja körében 2011. december 30-án - az égi kegyelem jeleként - álmában elhunyt. Emléke azonban örökké közöttünk él. Ma lenne 85 éves.

(fotók: lakatosilona.hu, femcafe.hu,wikipedia.org, theater.hu, jozsefvaros.hu, nol.hu, szinhaz.org, szinmuveszet.hu, filmtekercs.hu, cultura.hu)









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése